برنامه دهم: قبله عالم از افسانه تا واقعیت به روایت کاخ گلستان

 

با وجودی که ۱۲۶ سال از مرگ ناصرالدین‌شاه قاجار می‌گذرد، بحث و جدل درباره او همچنان ادامه دارد. جاذبه ناصرالدین‌شاه به عنوان چهره‌ای جنجالی در تاریخ ایران، موجب شده است که حضوری پررنگ در سینما و تلویزیون ایران داشته باشد. فیلم سلطان صاحبقران، اثر زنده‌یاد علی حاتمی، سریال امیرکبیر، ساخته آقای سعید نیک‌پور و اخیرا سریال جیران به کارگردانی آقای حسن فتحی در زمره مهم‌ترین فیلم‌هایی هستند که بخشی از زندگی ناصرالدین‌شاه و حال و هوای دربار او را به تصویر کشیده‌اند.

با وجود این، نقدهای زیادی درباره این سریال‌ها از سوی پژوهشگران تاریخ مطرح شده است که طیف وسیعی از موضوعات شامل روایت تاریخی، شخصیت‌پردازی، دیالوگ‌نویسی، انتخاب لوکیشن، طراحی صحنه و لباس و… را دربرمی‌گیرند.

برنامه «قبله عالم از افسانه تا واقعیت به روایت کاخ گلستان» فرصتی است تا با دیدن کاخ گلستان به عنوان مقر فرمانروایی پنجاه ساله ناصرالدین‌شاه و یادگارهای پرشمار او در این کاخ، بدانیم آن‌چه در فیلم‌های تاریخی از زندگی، زمانه و شیوه زمام‌داری او در فیلم‌های تاریخی به تصویر کشیده شده است، تا چه حد با واقعیت‌های تاریخی همخوانی دارد.

 • روایتگر این برنامه، خانم فرزانه ابراهیم‌زاده پژوهشگر تاریخ معاصر ایران است که تا کنون نقدهای جالب توجهی را درباره فیلم‌‌های تاریخی مربوط به دوره قاجار از جمله سریال جیران نگاشته است.
 • زمان:

  این برنامه تا کنون دو بار در روزهای ۲۷ خرداد و اول مهرماه ۱۴۰۱ برگزار شده است.

 • مدت برگزاری:

  ساعت ۹:۳۰ تا ۱۲:۳۰

 • مکان:

  میدان ارگ (پانزده خرداد)، کاخ گلستان

 • قیمت:

  ۲۷۰ هزار تومان

 • خدمات:

  راهنمای رسمی گردشگری، کارشناس، پرداخت ورودیه‌ها، پذیرایی نیم‌روزی، اهدای مگنت یادبود

 • ثبت‌نام:

  اکنون این برنامه در نوبت برگزاری نیست. در صورت تمایل به رزرو یا برگزاری اختصاصی با شماره ۰۹۰۱۴۲۱۶۲۶۳ تماس بگیرید.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *