تور «از قزاقخانه تا کاخ مرمر»

وقتی رضاخان میرپنج در سوم اسفندماه ۱۲۹۹ با لشکر کودتا وارد تهران شد، در عمارت قزاقخانه در میدان مشق نظام اتراق کرد، اما هنگامی که در شهریور ۱۳۲۰ در قامت شاه ایران، تهران را به سوی سرنوشتی نامعلوم ترک گفت، کاخی افسانه‌ای داشت به نام «مرمر»؛ و مرمر بازتابی بود از مسیری که او طی بیست سال از قزاقی تا پادشاهی پیمود.

در این مدت، تهران نیز رختی نو بر تن کرد: رخت تجدد! در میدان مشق، ساختمان‌های عظیمی سربرآوردند و مرکزیت اداری شهر از ارگ قاجار به آن‌جا منتقل شد؛ خود شاه هم ترجیح داد که به جای اقامت در کاخ‌های قجری، کاخ‌های جدیدی را برای خود بنا کند؛ مهم‌تر از همه کاخ سبز در سعدآباد و کاخ مرمر در غرب تهران قدیم. در گوشه و کنار شهر، خیابان‌ها و میدان‌های جدیدی احداث شدند و میدان توپخانه قاجارها زیر و زبر شد تا هرچه بیشتر شبیه میدان‌های اروپایی باشد.

در این میان، خیابان مریضخانه که حالا سپه نام گرفته بود، از توپخانه به کاخ مرمر می‌رفت و حال و هوایش به گونه‌ای بود که گرایش‌های فکری و سیاسی دولت پهلوی را به ‌روشنی بازتاب می‌داد.

تور «از قزاقخانه تا کاخ مرمر» فرصتی است تا با قدم زدن در خیابان امام خمینی (سپه قدیم) حد فاصل میدان توپخانه تا کاخ مرمر و بازدید از این کاخ، نظری بیفکنیم برتجددگرایی پهلوی و بازتاب آن در شهرسازی آن دوران.

 • زمان:

  دوشنبه، ۹ فروردین ۱۴۰۰

 • مدت برگزاری:

  ساعت ۱۰ تا ۱۲:۳۰

 • مکان:

  خیابان امام خمینی، حد فاصل میدان توپخانه تا تقاطع خیابان ولیعصر

 • قیمت:

  ۱۵۰ هزار تومان

 • ظرفیت:

  ۱۰ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  ۰

 • نوع برگزاری:

  پیاده‌روی

برنامه سفر: بازدید تخصصی از موزه هنرهای معاصر تهران

خدمات تور:

راهنما

کارشناس: بهنام ابوترابیان، پژوهشگر تاریخ تهران

یادگار سفر

برای ثبت‌نام پس از اطمینان از وجود ظرفیت کافی و واریز وجه به کارت ۶۲۲۱۰۶۱۰۷۰۶۹۶۱۹۲ به نام مرتضی دزفولی کلیک کنید!

در صورت داشتن پرسش یا بروز مشکل می توانید به شماره ۰۹۳۵۷۳۸۰۳۱۷ پیام بدهید یا روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۸ با شماره ۸۸۹۳۷۵۹۹ پیام داده یا تماس بگیرید.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *