کلیدهای فهم تاریخ ایران – فصل دوم از برآمدن قاجارها تا استقرار نظام مشروطه

شاید شما هم از آن دسته آدم‌هایی باشید که مدام در ذهن‌تان پرسش‌هایی از تاریخ ایران مطرح می‌شود و دوست دارید که در این‌باره بیشتر بدانید. مشکل این‌جاست که ایران، تاریخی طولانی و پرماجرا دارد و فراگیری آن به سادگی ممکن نیست.

آیا راهی هست که بتوانیم تاریخ کشورمان را با زبانی نسبتا ساده و در مدتی کوتاه فرابگیریم  و از آن مهم‌تر، آن‌چه را یاد گرفته‌ایم در خاطر نگاه داریم؟

پاسخ شما مثبت است! برای کسانی که علاقمندان به تاریخ هستند، اما تاریخ رشته تحصیلی و زمینه مطالعاتی آن‌ها نیست، فراگرفتن رویدادهای بی‌شمار تاریخی نه لازم است و نه مفید. مهم، آشنایی با روندهایی است که از دل این رویدادها شکل گرفته‌اند و بر رویدادهای پس از خود تأثیر گذاشته‌اند. اگر هر رویداد را مانند یک قطعه پازل در نظر بگیریم، شما به تصویر کاملِ پازل نیاز دارید تا بتوانید هر قطعه را در جای خود قرار دهید. و این تصویر، همان روندهای تاریخی است.

دوره آموزشی روایت همگانی تاریخ ایران، می‌خواهد چنین تصویری را برای شما ترسیم کند؛ تصویری که اگر یک بار خوب به آن نگاه کنید، نه تنها هیچ‌گاه از یاد نخواهید برد، بلکه به اتکای آن می‌توانید مطالب گوناگونی را که از تاریخ ایران می‌خوانید یا می‌شنوید، به هم ربط دهید.

این دوره آموزشی در سه فصل ۱۰ جلسه ۱۵۰ دقیقه‌ای (مجموعا ۳۰ جلسه) طراحی شده است که فصل نخست آن به تاریخ ایران از ورود اسلام تا برآمدن قاجارها و فصل دوم آن به تاریخ ایران از برآمدن قاجارها تا انقلاب مشروطه اختصاص دارد. اگرچه شرکت در فصل نخست به درک بهتر گفتارهای فصل دوم کمک می‌کند، اما شرکت در فصل اول، پیش‌نیاز شرکت در فصل دوم نیست.

گفتارهای فصل دوم در ۱۰ جلسه عبارت است از

 • گفتار اول- خواب و بیداری: تأسیس سلسله قاجار؛ فتحعلیشاه و سیاست قاجاریزه کردن ایران؛ جنگ‌های ایران و روس و نقش آن در شکل دادن به سرشت تاریخ معاصر ایران
 • گفتار دوم- میراث شوم: سیمای ایران در نیمه نخست سده نوزدهم میلادی: جمعیت؛ شکاف‌های قومی، زبانی و مذهبی؛ ساختار سیاسی؛ ساختار اقتصادی-اجتماعی در بخش‌های سه‌گانه شهری، روستایی و ایلیاتی
 • گفتار سوم- بن‌بست اصلاحات: شرح و بررسی اصلاحات در دوره قاجار: اصلاحات عباس‌میرزا، اصلاحات امیرکبیر، اصلاحات ناصرالدین‌شاه، اصلاحات سپهسالار
 • گفتار چهارم- نهضت فکری: نخستین مواجهه اندیشمندان دوره قاجار با تمدن جدید اروپا؛ شرح و بررسی آرای مهم‌ترین اندیشمندان سیاسی دوره ناصری: ملکم‌خان، مستشارالدوله، طالبوف، آخوندزاده، میرزا آقاخان کرمانی، سید جمال‌الدین اسدآبادی
 • گفتار پنجم: طغیان: اوضاع ایران در پایان عصر ناصری؛ تحولات دوره مظفری و زمینه‌های شکل‌گیری جنبش مشروطه
 • گفتار ششم: فکر آزادی: گروه‌ها و طبقات ائتلاف‌کننده در جنبش مشروطه؛ شعارها و مراحل جنبش؛ دستاوردها و ناکامی‌های جنبش

مدرس: حمید رضا حسینی، کارشناس ارشد تاریخ ایران 

 • مخاطبان: عموم افراد
 • مدت دوره: ۱۰ جلسه دو و نیم ساعته (با حق انتخاب شرکت به صورت حضوری یا مجازی)
 • زمان و مکان: از ۲ تیر تا ۳ شهریورماه ۱۳۹۹؛ دوشنبه‌ها، ساعت ۱۷ تا ۱۹:۳۰ – خانه-موزه بتهوون
 • هزینه شرکت در دوره: حضوری ۶۰۰ هزار تومان / مجازی: ۴۵۰ هزار تومان

برای ثبت‌نام پس از واریز وجه به کارت ۶۲۱۹۸۶۱۰۳۳۴۷۷۲۴۰ به نام فاطمه رجبعلی تهرانی، کلیک کنید!

در صورت داشتن سوال یا بروز مشکل می توانید به شماره ۰۹۳۵۷۳۸۰۳۱۷ پیام داده یا تماس بگیرید.

برگزاری این دوره آموزشی را به دوستان‌ خود خبر دهید

۱ پاسخ
 1. فرزانه قرایی زاده گفته:

  با سلام به یاران مشق تاریخ،
  من پارسال دوره کامل سی جلسه ای مشق تاریخ را با استاد حمید رضا حسینی عزیز گذراندم.
  باید بگویم ، این دوره نقش به سزایی در شناخت تاریخ کشورم، نام آوران و برجستگان تاریخ، و رویدادها و چرایی رخداد آنها داشت.
  اکنون با بینش روشن تری به وقایع و رخدادها می نگرم و بسیاری از پیچیدگی‌های تاریخ برایم روشن شده است.
  سپاس از مشق تاریخ و استاد گرامی ام. 🙏

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *