تور جلفای دلربا از مجموعه سفرهای «اصفهان؛ نصف نهان»

برآورد شده است که درون شهر اصفهان حدود هزار اثر تاریخی نفیس وجود دارد، اما بیشتر گردشگران شاید کمتر از بیست اثر را می‌شناسند و به دیدن‌شان می‌روند. مجموعه تورهای «اصفهان؛ نصف نهان» فرصتی است برای دیدن انبوه آثار ناشناخته اما زیبای اصفهان. تور دوم با عنوان جلفای زیبا، ببا محوریت آشنایی با میراث ارامنه در محله جلفا برگزار می‌شود. 

هنگامی که شاه عباس اول، پایتخت دولت صفویه را از قزوین به اصفهان آورد، برای رونق بخشیدن به اقتصاد پایتخت جدید و اجرای برنامه‌هایی که برای گسترش بازرگانی با کشورهای اروپایی در سر داشت، گروهی از ارامنه مسیحی ساکن در شمال آذربایجان را به اصفهان کوچ داد. آن‌ها با امتیازهایی نظیر خودگردانی داخلی با کمک دولت صفوی محله‌ای را در کنار شهر قدیم اصفهان بنیان نهادند و به یادگار موطن اصلی‌شان، جلفا نامیدند.

این سرآغازی بود بر حضور تاریخی ارامنه در نصف جهان و شکل‌گیری میراث گرانبهایی که آنان در طول چهار سده از خود برجای گذاشتند.

«جلفای دلربا» برنامه‌ای است برای بازدید از کلیساها، موزه‌ها و بناهای تاریخی محله جلفای اصفهان و آشنایی با تاریخ و فرهنگ ارامنه این شهر. در این برنامه با روایتگری حمیدرضا حسینی، کارشناس ارشد تاریخ و آرگین آبنوسیان، راهنمای محلی ارامنه ضمن گشت و گذار در محله تاریخی جلفا از کلیسای و موزه وانک، کلیسای بیت لحم، کلیسای مریم مقدس، گنجینه موسیقی ارمنیان جلفای نو (با اجرای قطعاتی از موسیقی ارمنی)، خانه ارنست هولتسر، خانه تاریخی موسیو آراکل، کوچه مادی خواجه عابد، گذر سنگتراشان و گورستان ارامنه و انجمن خیریه زنان ارمنی (با صرف غذای سنتی ارامنه) بازدید خواهیم کرد.

 • زمان:

  صبح پنجشنبه، ۱۳ بهمن تا شامگاه شنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۱

 • مدت برگزاری:

  سه روز و دو شب

 • مکان:

  محله جلفای اصفهان

 • قیمت:

  ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان

 • ظرفیت:

  ۲۲ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  این برنامه در موعد مقرر با شرکت ۲۳ نفر برگزار شد.

 • نوع برگزاری:

  پیاده گردی در محله جلفا و استفاده از خودرو برای اماکن دورتر

 • خدمات:

  اتوبوس VIP 25 نفره، اقامت در هتل سنتی آرمنیا (در مجاورت کلیسای وانک)، سه وعده صبحانه، یک وعده ناهار (غذای سنتی ارامنه)، پذیرایی میان وعده، بیمه مسؤولیت مدنی، پرداخت ورودیه‌ها، حمل و نقل درون‌شهری، راهنمای رسمی گردشگری، کارشناس تاریخ و میراث فرهنگی، کارشناس محلی از خلیفه‌گری ارامنه جلفا، هدیه یادبود (دو وعده ناهار و دو وعده شام بر عهده همسفران است.)

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *