تور «آخرین باغ لاله‌زار»

این‌که می‌گویند خیابان لاله‌زار با تخریب باغ لاله‌زار احداث شد، افسانه‌ای بیش نیست! باغ سلطنتی لاله‌زار بیرون از تهران بود و چون ناصرالدین‌شاه تهران را گسترش داد، درون شهر افتاد و در نتیجه، روبروی آن، اعیان و اشراف برای خود باغ‌ها و عمارت‌های باشکوه ساختند و خیابانی بین باغ لاله‌زار و این عمارت‌ها پدید آمد که خیابان لاله‌زار نام گرفت.

بنابراین، بلوک غربی خیابان لاله‌زار (بین لاله‌زار و فردوسی) یکی از مرغوب‌ترین پهنه‌های مسکونی تهران بود و دولتمردان بانفوذ مانند علاءالدوله، امین‌السطان، امین‌السلطنه، ظهیرالدوله و ناصرالملک در آن‌جا خانه داشتند. بعدها خیلی از این خانه‌-باغ‌های زیبا قطعه قطعه یا تخریب شدند و بر جای‌شان بناهای مهمی مانند تئاتر دهقان، تماشاخانه تهران، گراند هتل، مدرسه ادیب و… ساخته شد که جملگی آوازه‌ای بلند در تاریخ معاصر ایران دارند. از آن خانه‌باغ‌ها نیز چند تایی هنوز باقی مانده‌اند که مهم‌ترین‌شان خانه اتحادیه است؛ لوکیشن سریال معروف دایی‌جان ناپلئون.

در تور «دایی‌جان ناپلئون و همسایه‌هایش» به دیدن بلوک غربی لاله‌زار و خانه اتحادیه می‌رویم تا به تفصیل با یکی از ارزشمند‌ترین پهنه‌های تاریخی-فرهنگی تهران آشنا شویم و از دیدن شکوه هنر و معماری خفته در این پهنه به وجد آییم.

 • زمان:

  نوبت اول: یکشنبه، ۸ فروردین و نوبت دوم سه شنبه، ۱۰ فروردین ۱۴۰۰

 • مدت برگزاری:

  ساعت ۹ تا ۱۱:۳۰

 • مکان:

  خیابان لاله زار

 • قیمت:

  ۱۵۰ هزار تومان

 • ظرفیت:

  ۱۰ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  هر دو نوبت کامل شده است.

 • نوع برگزاری:

  پیاده‌روی

برنامه سفر: بازدید تخصصی از بلوک غربی خیابان لاله‌زار و خانه-باغ اتحادیه

خدمات تور:

راهنما

کارشناس: حمیدرضا حسینی، پژوهشگر تاریخ تهران

یادگار سفر

برای ثبت‌نام پس از اطمینان از وجود ظرفیت کافی و واریز وجه به کارت ۶۲۲۱۰۶۱۰۷۰۶۹۶۱۹۲ به نام مرتضی دزفولی کلیک کنید!

در صورت داشتن پرسش یا بروز مشکل می توانید به شماره ۰۹۳۵۷۳۸۰۳۱۷ پیام بدهید یا روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۹ تا ۱۸ با شماره ۸۸۹۳۷۵۹۹ پیام داده یا تماس بگیرید.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *