تور «شهر فرنگ لاله‌زار»

خیابان لاله‌زار اگرچه قدیمی‌ترین خیابان تهران نیست، اما بدون شک معروف‌ترین خیابان تاریخی تهران و شاید نمادی از تهران قدیم است. آن‌چه لاله‌زار را بدین جایگاه رسانده، فشردگی تاریخ در این خیابان است؛ لاله‌زار زمانی جایگاه یکی از باغ‌های سلطنتی بیرون از شهر بود؛ سپس جزئی از محله مرفه‌نشین دولت شد و خانه-باغ‌های اعیان و اشراف در آن شکل گرفتند؛ آن‌گاه پذیرای نخستین تئاترها و سینماهای ایران شد؛ از یک‌سو برخی دفاتر مطبوعاتی و حزبی در آن مستقر بودند و روشنفکران به آن‌جا رفت و آمد داشتند و از سوی دیگر، به خاطر فروشگاه‌های شیک و سبک اروپایی، محل تردد شیک‌پوشان و پرسه‌زنی عشاق بود؛ خیلی از خواننده‌ها و هنرپیشه‌ها کار خود را از لاله‌زار آغاز کردند: از قمرالملوک وزیری تا مهوش و از علی نصیریان تا سعدی افشار و دیگران.

گویی  لاله‌زار به «شهر فرنگی» می‌ماند که از روزنه‌های آن می‌توان قصه این شهر در دویست سال گذشته را تماشا کرد: قصه زندگی، فرهنگ، سیاست، هنر، معماری و…

لاله‌زار، خیابانی است که قدم به قدم برای خود خاطره دارد و پاره‌هایی مهم از تاریخ شهر را بازمی‌تاباند. تور «شهر فرنگ لاله‌زار» فرصتی است تا در خیابان لاله‌زار قدم بزنیم و آن لایه‌های گوناگون آن را بشناسیم.   

 • زمان:

  متعاقبا اعلام می شود

 • مدت برگزاری:

  ساعت ۹ تا ۱۳:۳۰

 • مکان:

  خیابان لاله‌زار (روی نقشه پایین صفحه ببینید)

 • قیمت:

  متعاقبا اعلام می شود

 • ظرفیت:

  ۲۵ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  ۲۵ نفر

 • نوع برگزاری:

  پیاده روی سبک

برنامه سفر: 

گشت و گذار در خیابان لاله‌زار با بازدید از خانه-باغ اتحادیه (لوکیشن سریال دایی‌جان انپلئون) و بازدید پیرامونی از آثار برجای مانده یا از میان رفته لاله‌زار: قبر خان خیوه، خانه معین‌التجار بوشهری، کوچه باربد، تئاتر دهقان، تئاتر نصر، فروشگاه هلندی توکو، هنرستان هنرپیشگی، مدرسه عالی علوم سیاسی و… 

خدمات تور:

راهنمای رسمی گردشگری

کارشناس: بهنام ابوترابیان، نویسنده و پژوهشگر تاریخ تهران

پذیرایی نیم‌روزی

اگر مایل به شرکت در این تور هستید، فرم رزرو را پر کنید. هنگامی که تور در برنامه اجرا قرار گرفت، به شما اطلاع خواهیم داد.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *