تور ملک‌التجار فرهنگ

ابن سینا گفته عرض زندگی مهم تر از طول آن است و چه خوشبخت بود حاج حسین آقای ملک که طول و عرض زندگی را با هم داشت. صد و یک سال از خدا عمر گرفت و حدود سه چهارمش را صرف گردآوری و اهدای آثار فرهنگی کرد.  در اواخر دهه ۱۳۴۰ خورشیدی ارزش مادی موقوفات ملک، شامل کتابخانه و موزه ملی ملک، مراکز درمانی، واحدهای تجاری و زمین‌های کشاورزی بالغ بر دو میلیارد تومان برآورد شد.

حسین ملک در سال ۱۳۱۶ خانه پدری خود در بازار بین الحرمین تهران را به همراه تمام اثاثیه و کتاب های موجود در آن وقف آستان امام رضا (ع) کرد تا «شعبه‌ای از کتابخانه مقدسه رضویه باشد» و «کافه و عامه افراد سکنه ایران بدون رعایت ملیت حق استفاده داشته [باشند.]» آن چه وقف شد علاوه بر هزاران نسخه خطی نفیس یا چاپ سنگی شامل فرش ها، لوسترها، مبلمان و تابلوهای نقاشی بود که حاج حسین به عنوان لوازم و تجملات زندگی شخصی از آن ها استفاده می کرد. همچنین دو مجموعه کم مانند تمبر و سکه میانشان دیده می‌شد. این آثار ابتدا کنار کتابخانه به نمایش درآمدند و سپس هسته اولیه موزه ملک را شکل دادند.

همزمان با چهل و هفتمین سالروز درگذشت حاج حسین ملک در چهارم مردادماه سال ۱۳۵۱، با هم به خانه تاریخی او در بازار تهران و سپس کتابخانه و موزه‌اش در میدان مشق می‌رویم تا با او و میراث ارزشمندش بیشتر آشنا شویم. کتابخانه و موزه ملی ملک، در حال حاضر یکی از مدرن‌ترین موزه‌های ایران است و در بازدید از آن فرصت خواهیم داشت تا از پشت صحنه آن، شامل بخش مرمت، آزمایشگاه، مخازن و غیره نیز بازدید کنیم.

 • زمان:

  متعاقبا اعلام خواهد شد

 • مدت برگزاری:

  نیم روزه، ساعت ۹ تا ۱۴

 • مکان:

  بازار تهران و میدان مشق

 • قیمت:

  متعاقبا اعلام خواهد شد

 • ظرفیت:

  ۲۵ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  ۲۵ نفر

 • نوع برگزاری:

  پیاده‌روی سبک

خدمات تور:

راهنمای رسمی گردشگری

کارشناس: حمیدرضا حسینی، پژوهشگر تاریخ معاصر

پرداخت ورودیه‌ها

پذیرایی نیم‌روزی

اگر مایل به شرکت در این تور هستید، فرم رزرو را پر کنید. هنگامی که تور در برنامه اجرا قرار گرفت، به شما اطلاع خواهیم داد.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *