تور «ناف تهرون»

تهران هزار سال پیش روستای گمنامی بود در شمال شهر باستانی ری؛ هفتصد سال پیش و با ویرانی ری در یورش مغولان، رفته رفته گسترش یافت؛ حدود پانصد سال پیش، شاه تهماسب صفوی حصاری را به دور آن کشید و تبدیل به شهر شد؛ بیش از دویست سال پیش، قاجارها آن را به پایتختی برگزیدند و اکنون بزرگ‌ترین شهر ایران و یکی از شهرهای بزرگ جهان است.

برآورد شده که روستای تهران حدود ۲۰ هکتار مساحت داشت و حالا در هیبت یک کلانشهر بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد! آن روستا، کجای این شهر بزرگ بود؟ چه شکل و شمایلی داشت؟ مردمانش چگونه روزگار می‌گذراندند؟ چرا خانه‌های خود را زیر زمین بنا کرده بودند؟ چه یادگارهایی از روستای تهران برجای مانده است؟

این‌ها پرسش‌هایی است که در جست‌وجوی پاسخ‌شان به اعماق محله‌های قدیمی تهران می‌رویم تا ضمن بازدید از کهن‌ترین آثار این شهر، داستان روستای تهران و محدوده حصار صفوی را روایت کنیم؛ داستان جایی را که تهرانی‌ها به آن می‌گویند: ناف تهرون!

 • زمان:

  متعاقبا اعلام خواهد شد

 • مدت برگزاری:

  یک روزه، ساعت ۹ تا ۱۵

 • مکان:

  محدوده روستای تهران (واقع در منطقه ۱۲ فعلی)

 • قیمت:

  متعاقبا اعلام خواهد شد

 • ظرفیت:

  ۲۵ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  ۲۵ نفر

 • نوع برگزاری:

  پیاده‌روی در مسافت قابل توجه

برنامه بازدید:

گذر امام‌زاده یحیی و بقعه امام‌زاده یحیی، بازارچه نایب‌السلطنه، حمام قبله، گذر حمام فیروزه، بقعه و بازار سید اسماعیل، بازار حضرتی، کوچه ارامنه، گذر لوطی صالح، گذر باغ ایلچی، دروازه محمدیه، بازار دروازه نو، بقایای برج و باروی شاه تهماسبی، مدرسه منیرالسلطنه، پایان تور در مقابل بقعه امام‌زاده سید ناصرالدین

خدمات تور:

راهنمای رسمی گردشگری

کارشناس: حمیدرضا حسینی پژوهشگر تاریخ تهران

ارایه بروشور اختصاصی

پرداخت ورودیه‌ها

پذیرایی نیم‌روزی

ناهار (با هزینه مسافران)

این تور با پیاده‌روی قابل توجه همراه است و برای کودکان، سالمندان و بیماران مناسب نیست. هنگام شرکت در این تور حتما کفش و لباس مناسب پیاده‌روی بپوشید.

اگر مایل به شرکت در این تور هستید، فرم رزرو را پر کنید. هنگامی که تور در برنامه اجرا قرار گرفت، به شما اطلاع خواهیم داد.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *