تور «شهر شاهِ نگارگر»

شاه تهماسب صفوی، دومین پادشاه سلسله صفویه که در سن ۱۰ سالگی و در شرایطی آشفته به سلطنت رسید، مأموریتی مهم برعهده داشت: تثبیت دولت تازه‌پای صفویه! او این مأموریت را در دوران ۵۳ ساله پادشاهی خود با موفقیت به انجام رساند و بقای سلسله صفویه را برای دهها سال بعد تضمین کرد.

از جمله اقدامات مهم شاه تهماسب، انتقال پایتخت از تبریز به قزوین بود، زیرا تبریز در نزدیکی مرزهای امپراتوری عثمانی با خطر تهاجم و اشغال روبرو بود. بدین‌سان دولتخانه بزرگی در قزوین شکل گرفت و الگویی از شهرسازی به اجرا درآمد که بعدها سرمشق شاه عباس صفوی در ساخت میدان نقش جهان اصفهان و خیابان چهارباغ عباسی شد. قزوین عصر شاه تهماسب، در حالی در هنر و معماری به اوج شکوه رسید که تهماسب، خود دستی در هنر خوشنویسی و نگارگری داشت و حکمرانی هنرپرور به شمار می‌آمد.

در تور «شهر شاه نگارگر» به دیدن یادگارهای قزوین در عصر صفوی می‌رویم و در عین حال، برخی آثار پیش از دوره صفوی و نیز آثار زیبایی را که در دوره قاجار بنا شده است، با هم می‌بینیم. روایتگری این برنامه با نوشاد رکنی، پژوهشگر تاریخ معماری است که پژوهش‌های ارزنده‌ای را درباره هنر و معماری قزوین به انجام رسانده است. 

 • زمان:

  متعاقبا اعلام خواهد شد

 • مدت برگزاری:

  یک روز

 • مکان:

  محدوده مرکزی شهر قزوین. روی نقشه پایین صفحه ببینید

 • قیمت:

  متعاقبا اعلام خواهد شد

 • ظرفیت:

  ۲۷ نفر

 • ظرفیت باقیمانده:

  ۲۵ نفر

 • نوع برگزاری:

  رفت و آمد به قزوین با اتوبوس/  تردد داخل شهر، بخشی با اتوبوس و بخشی به صورت پیاده‌روی سبک

برنامه سفر:

بازدید از حمام قاجار، بازار وزیری و سرای سعدالسلطنه، سردر عالی‌قاپو، کاخ چهلستون و موزه خوشنویسی، مسجد جامع قزوین، آب‌انبار سردار، دروازه درب کوشک، حسینیه امینی‌ها، کلیسای کانتور، آرامگاه حمدالله مستوفی

خدمات تور:

راهنمای رسمی گردشگری

کارشناس: نوشاد رکنی، پژوهشگر تاریخ معماری  

ارایه نقشه و بروشور اختصاصی

بیمه سفر

پرداخت ورودیه‌ها

صبحانه و پذیرایی نیم‌روزی

ناهار (با هزینه مسافران)

این تور با همکاری آژانس گردشگری آریابان طبیعت و فرهنگ برگزار می‌شود.

اگر مایل به شرکت در این تور هستید، فرم رزرو را پر کنید. هنگامی که تور در برنامه اجرا قرار گرفت، به شما اطلاع خواهیم داد.

برگزاری این تور را به دوستان‌تان خبر دهید

۰ پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *